Nowa wersja aplikacji mobilnej - zrób aktualizację

Dostępna jest nowa wersja aplikacji mobilnej G.EN. Prosimy o pilną aktualizację na stronie Play Google.

Fakty o przyszłości kotłów gazowych – dyrektywa EPBD

Do 2050 r. wszystkie budynki w Unii muszą uzyskać charakter bezemisyjnych. Takie są założenia nowelizacji dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), którą Parlament Europejski poparł wiosną 2024 r. Wbrew wielu doniesieniom medialnym dyrektywa nie zakazuje eksploatacji kotłów gazowych i nie zmusza także do ich wymiany w istniejących budynkach.

Skąd ambicja dążenia do bezemisyjnych budynków?

Budynki są największym konsumentem energii w Europie – w 2021 roku pochłonęły one 42% całkowitej energii zużytej w UE. Dlatego dekarbonizacja tego sektora jest kluczowa dla osiągnięcia unijnych celów dotyczących energetyki i neutralności klimatycznej do 2050 roku.

  • Dyrektywa stawia najostrzejsze wymogi nowym budynkom. Te mają być bezemisyjne od 2030 roku, a budynki instytucji publicznych już od 1 stycznia 2028 roku.
Poznaj wstępne założenia dyrektywy EPBD* dla budynków mieszkalnych
  • Budynek po termomodernizacji (w celu osiągnięcia standardu zeroemisyjnego) – do końca 2029 roku można instalować i eksploatować samodzielny kocioł zasilany paliwami kopalnymi (np. gaz ziemny) bez ograniczeń. Od 2030 roku tego typu kotły mogą być instalowane, ale w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii (OZE). 
  • Nowy budynek (mieszkalny, niepubliczny) – do końca 2029 roku można instalować i eksploatować samodzielny kocioł zasilany paliwami kopalnymi (np. gaz) bez ograniczeń, ale od 2025 r. możesz nie otrzymać wsparcia finansowego na jego zakup (jednak są przewidziane wyjatki).
  • Istniejący budynek (bez planów modernizacji do standardu zeroemisyjnego) – możesz instalować i eksploatować kocioł zasilany paliwami kopalnymi, a także naprawiać i wymieniać go. Dyrektywa nie nakazuje demontażu kotłów w istniejącym budynku!
  1. Ogólne założenia dyrektywy można przeczytać na portalu rządowym Ministerstwa Rozwoju i Technologii tutaj
  2. Resort ten będzie też odpowiedzialny za przedstawienie Krajowego Planu Renowacji Budynków, czyli obszarów wymagających termomodernizacji. Pierwszy projekt planu renowacji Polska powinna przedstawić Komisji Europejskiej do 31 grudnia 2025 roku.
  3. Decyzja o wyborze budynków do termomodernizacji leży po stronie polskiego rządu, a nie Unii Europejskiej.  Jednak już dziś wiadomo, że nie jest prawdą, że podejmując jakikolwiek większy remont domu, będziemy musieli sprostać określonym wymaganiom efektywności energetycznej.

    *The Energy Performance of Buildings Directive – dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków

Pamiętaj!

  • Przyjęta wiosną 2024 nowelizacja dyrektywy EPBD promuje pewne rozwiązania i cele oraz ramy czasowe, ale do nich nie zobowiązuje w sposób bezwarunkowy. Dyrektywa jest miękkim instrumentem, a Polska ma około 2 lata by ustosunkować się do tych założeń i aplikować akty prawne na poziomie krajowym.
  • Unia Europejska nie przestaje inwestować w infrastrukturę gazową, a sieć gazociągów w Europie jest cały czas rozbudowywana w oparciu o wielomilionowe dopłaty z programów unijnych, takich jak Feniks.  Dlatego gaz ziemny pozostanie istotnym i stabilnym elementem miksu energetycznego w całej Europie.
  • Przewiduje się, że rozwiną się programy dotacji dla tzw. hybrydowych systemów grzewczych, a więc łączących np. gaz z instalacją fotowoltaiczną lub z biogazem (np. biometanem).