Taryfa to zbiór cen i stawek opłat oraz warunków ich stosowania opracowany przez przedsiębiorstwo energetyczne i wprowadzany jako obowiązujący dla wskazanych w nim odbiorców w trybie określonym ustawą – Prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 r. Taryfę zatwierdza prezes Urzędu Regulacji Energetyki.
Taryfa G.EN. GAZ ENERGIA w zakresie obrotu paliwami gazowymi określa m.in.: grupy taryfowe i szczegółowe kryteria kwalifikowania odbiorców do tych grup, ceny paliwa gazowego, stawki opłat abonamentowych, a także szczegółowe zasady rozliczania.
Zobacz Taryfę nr 3 w zakresie obrotu paliwami gazowymi obowiązującą od 1 stycznia 2025 r.
- Z ochrony taryfowej mogą korzystać nie tylko gospodarstwa domowe, ale też m.in. wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe, a także instytucje takie jak szpitale, domy opieki społecznej, placówki edukacyjne – szkoły, przedszkola i żłobki oraz inni odbiorcy o istotnym znaczeniu społecznym (tzw. odbiorcy uprawnieni).
- Pełen katalog odbiorców uprawnionych do rozliczeń na podstawie taryfy zatwierdzanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zawarty jest w art. 62b ustawy z dnia 10 kwietnia Prawo energetyczne (Dz.U. z 2024 r. poz. 266). Zatwierdzanie taryfy i jej stosowanie wobec odbiorców uprawnionych obowiązuje do dnia 31 grudnia 2027 r.
- Gospodarstwa domowe są objęte ochroną taryfową automatycznie. Pozostałe podmioty uprawnione, w celu skorzystania z ochrony taryfowej, zobowiązane są do złożenia oświadczenia.
- Jeśli jesteś podmiotem innym, niż gospodarstwo domowe, koniecznie zapoznaj się z informacją znajdującą się poniżej na tej stronie „Co należy zrobić, aby mieć ochronę taryfową?”.
Gospodarstwa domowe nie muszą składać oświadczeń i są objęte maksymalnymi cenami za gaz automatycznie.
Pozostałe podmioty uprawnione, w celu skorzystania z ochrony taryfowej, zobowiązane są do złożenia oświadczenia.
Jeżeli jesteś odbiorcą paliw gazowych, o którym mowa mowa w art.62b ust. 1 pkt 2 lit. b oraz lit. c ustawy Prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 r. , wyślij nam odpowiednie oświadczenie:
- Przed zawarciem umowy (każda nowa umowa).
- Jeżeli umowa zawarta jest na okres dłuższy, niż 1 rok, to oświadczenie należy wysłać nie rzadziej, niż 1 raz w roku.
- Pobierz formularz oświadczenia.
Jeżeli jesteś Odbiorcą, o którym mowa w art. 62b ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy Prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 r. wyślij nam odpowiednie oświadczenie:
- Przed zawarciem każdej nowej umowy.
- Pobierz formularz oświadczenia.
Oświadczenie powinno być dostarczone w oryginale z własnoręcznym podpisem osoby uprawnionej/osób uprawnionych do reprezentacji, za pośrednictwem:
- poczty polskiej/firmy kurierskiej na adres G.EN. GAZ ENERGIA, Centrum Obsługi Klienta, ul. Domaniewska 37, 02-672, Warszawa
- lub przesłane w wersji elektronicznej podpisane podpisem elektronicznym posiadającym kwalifikowany certyfikat podpisu elektronicznego wystawiony przez dostawcę usług zaufania – oświadczenie można przesłać przez formularz
Jak wypełnić oświadczenie?
Pierwszą część Oświadczenia wypełnij danymi Strony umowy (Nabywca). Tabela z danymi punktów poboru powinna zawierać dane Odbiorcy. Oświadczenie powinno być podpisane przez Stronę umowy (Nabywcę) lub przez Pełnomocnika Strony umowy, którym może być Odbiorca, np. Dyrektor Szkoły na podstawie Pełnomocnictwa szczególnego podpisuje Oświadczenie w imieniu Strony Umowy, którą jest Powiat. Jeżeli Oświadczenie jest podpisane przez Pełnomocnika, wymagane jest dostarczenie Pełnomocnictwa razem z Oświadczeniem.
Lista odbiorców uprawnionych do stosowania cen z Taryfy jest zawarta w art. 62b ust. 1 pkt. 2 ustawy Prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 r.
Odbiorcy uprawnieni to m.in.:
- gospodarstwa domowe,
- wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które produkują ciepło lokalnie dla gospodarstw domowych w spółdzielniach lub w lokalach podmiotów wymienionych w kolejnych punktach lub do lokalnej produkcji ciepła zużywanego w gospodarstwach domowych znajdujących się w budynkach wielolokalowych lub w lokalach podmiotów wymienionych w kolejnych punktach,
- podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
- jednostki organizacyjne pomocy społecznej,
- noclegownie i ogrzewalnie,
- jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej,
- podmioty systemu oświaty,
- podmioty tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki,
- podmioty prowadzące żłobki i kluby dziecięce, a także dzienni opiekunowie,
- kościoły i inne związki wyznaniowe,
- podmioty prowadzące działalność kulturalną,
- podmioty prowadzące działalność archiwalną,
- ochotnicze straże pożarne,
- placówki zapewniające całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku,
- rodzinne domy pomocy oraz mieszkania treningowe lub wspomagane,
- centra i kluby integracji społecznej,
- warsztaty terapii zajęciowej,
- organizacje pozarządowe,
- spółdzielnie socjalne,
- związki zawodowe.
Szczegółowy wykaz podmiotów uprawnionych do korzystania z taryf zatwierdzanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki znajduje się w art. 62b ust 1 pkt. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz.U. z 2024 r. poz. 266).
Od 3 stycznia 2025 roku obowiązuje Zmiana nr 3 w Taryfie nr 20 G.EN. Operator dla usług dystrybucji paliw gazowych